Burj Khalifa

Burj Khalifa

Wyobraźcie sobie cztery Pałace Kultury i Nauki postawione jeden na drugim. Dokładnie taką wysokość ma znajdujący się w Dubaju Burj Khalifa. Ten najwyższy budynek na świecie oddano do użytku w 2010 roku i stanowi on doskonały przykład miłości mieszkańców Emiratów Arabskich do nowoczesnej technologii, modernistycznej architektury i przekraczania granic. 

Podróże to hobby, które pozwala nam poznawać nowe kultury, ale także poszerzać swoje doświadczenia postrzegania świata. Nasza percepcja z pewnością zmieni się, kiedy po raz pierwszy spojrzymy na świat z najwyżej położonego punktu widokowego. Niezwykła architektura i przepych Burj Khalifa przyciągają nie tylko niezwykłym pięknem, ale także nieporównywalnym do niczego poczuciem bycia na szczycie świata. Poniżej przeczytacie, czym wyróżnia się Burj Dubai oraz co koniecznie trzeba zobaczyć, przebywając po raz pierwszy w tej wysokiej wieży.

Burdż Chalifa, czyli najwyższy budynek świata

Burj Khalifa, nazywany również Wieżą Dubaju otwarto dokładnie w czwartą rocznicę objęcia władzy w tym mieście przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma. Został on zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, aby każdym swoim elementem bić światowe rekordy. Wysokość Burj Khalifa wynosi w przybliżeniu 828 metrów, jest on więc o ponad 300 metrów wyższy od poprzedniego lidera światowej wysokości, znajdującego się na Tajwanie budynku Taipei 101. Rekordowa jest także liczba pięter — znajduje się ich wewnątrz Burj Khalifa aż 163. Rekord wysokości musi łączyć się z najwyżej na świecie jeżdżącą windą oraz najwyżej położonym tarasem widokowym. Także koszt budowy tego zachwycającego obiektu może paraliżować, wydano na niego bowiem bagatela półtora miliarda dolarów. Burj Khalifa widoczny jest z dystansu stu kilometrów, a w swoim wnętrz może pomieścić 35 tysięcy osób.

Budowa tak nieprawdopodobnego obiektu, szczególnie w trudnych warunkach klimatycznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wymagała od jego twórców nie tylko ogromnych środków finansowych, ale także mnóstwa wysiłku i uporu. Projektem zajęło się biuro Skidmore, Owings and Merril, które odpowiedzialne jest za wiele znanych na świecie budynków, takich jak, chociażby 7 World Trade Center w Nowym Jorku. Kształt Burj Dubai nawiązuje do pustynnego kwiatu Ismeny, zaś nazwa – Wieża Khalifa – jest hołdem dla szejka Abu Dhabi, który pomógł sfinansować budowę.

Burj Khalifa —  taras widokowy

Architektura Burdż Chalifa budzi prawdziwy zachwyt. Budynek składa się z rdzenia oraz trzech ramion, a zakończony jest iglicą. Wnętrze tej fantastycznej budowli także zachwyca, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest on wypełniony po brzegi dziełami sztuki islamskiej. Sam najwyższy budynek w Dubaju jest otwarty dla zwiedzających, a na turystów czeka tam wiele atrakcji.

Już na samym początku mamy okazję zapoznać się z historią budowy Burj Khalifa. Możemy także skorzystać z najwyżej jeżdżącej windy na świecie, która w ciągu zaledwie minuty zawiezie nas na 124 piętro budynku, gdzie znajduje się taras widokowy. Ten położony prawie pół kilometra nad ziemią punkt daje nam możliwość spojrzenia na niezwykle piękną panoramę Dubaju. Największe wrażenie widok ten wywiera po zmroku, kiedy mamy możliwość obserwowania jarzących się w mroku świateł nocnego miasta. Przebywanie na tarasie widokowym nie jest ograniczone żadnym limitem czasowym, dlatego widoki możemy podziwiać do woli. Po wejściu schodami na 125 piętro znajdziemy sklep z pamiątkami oraz cyfrowe lornetki, za pomocą których możemy przybliżać znajdujące w pobliżu obiekty po to, żeby lepiej im się przyjrzeć. Poza tarasem widokowym w budynku znajduje się także najwyższy na świecie punkt widokowy At the top sky, który znajdziemy na wysokości 555 metrów.

Burj Khalifa bilety

test

Burj Khalifa — hotel oraz inne atrakcje

Co jeszcze znajduje się w najwyższej wieży świata? Większość powierzchni w budynku zajmują luksusowe prywatne rezydencje, apartamenty do wynajęcia oraz biura. Zjeść można w ulokowanej na 122 piętrze restauracji At.mosphere.

Z pewnością warta zobaczenia jest perła budynku, czyli znajdujący się na parterze Armani Hotel. Jeden z czterech hoteli na świecie zaprojektowanych przez słynnego Georgio Armaniego. Artysta był odpowiedzialny nie tylko za wystrój hotelu, ale także za położone na kolejnych siedmiu piętrach apartamenty, tak zwane Armani Residences. Ich cena oscyluje w granicach 40 tysięcy dolarów za metr kwadratowy. To i tak niewiele w porównaniu z powierzchnią biurową w Burj Khalifa, za którą trzeba zapłacić bagatela 45 tysięcy USD.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o