Meczet Szejka Zayeda

Emiraty Arabskie to coraz popularniejszy kierunek wycieczek dla turystów z naszej części Europy. Polacy pokochali ten niezwykły kraj za jego przepych, piękną architekturę i słoneczne plaże. Najwyższy budynek na świecie, największy zamknięty park rozrywki, to wszystko jest w Emiratach na wyciągnięcie ręki. Jeżeli odwiedzacie Abu Dhabi, poświęćcie chociaż trochę czasu na zwiedzenie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda. Z pewnością będzie to doświadczenie, które pozostanie z Wami na długo. 

Meczet Szejka Zayeda jest największą tego typu budowlą w Emiratach Arabskich oraz głównym miejscem kultu mieszkańców dla mieszkańców stolicy. Jego majestatyczny biały kształt widoczny jest doskonale już przy wjeździe do miasta. Już na pierwszy rzut oka uderza nas bogactwo zdobień oraz doskonałej próby złoto, które wykorzystano do budowy meczetu. Ten niezwykły budynek zachwyca oraz, jak przystało na atrakcję Emiratów, bije kilka światowych rekordów.

Meczet Szejka Zayeda – historia

Ta niezwykła świątynia powstała z inicjatywy szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyan. Niezwykłej postaci, która doprowadziła do politycznego zjednoczenia siedmiu niezależnych emiratów, które z czasem stały się jednym z najbogatszych i najbardziej spektakularnych państw świata. Prężny rozwój Emiratów Arabskich jest zasługą szejka Zayeda, nic więc dziwnego, że największy meczet w kraju został nazwany jego imieniem. Mający status ojca narodu Zayed pragnął zbudować świątynie, będącą symbolem zjednoczenia świata islamu oraz perłą w koronie jego kraju. To ostatnie życzenie niewątpliwie zostało spełnione.

Budowa świątyni trwała jedenaście lat i zakończyła się w 2007 roku. Budynki meczetu wzniesiono na sztucznie usypanym wzgórzu na wysokości dziesięciu metrów, sam kompleks budynków zajmuje zaś prawie dwadzieścia dwa hektary. Głównym architektem świątyni był Yousef Abdelky a koszta budowy, która była olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym, szacuje się na ponad pięćset milionów dolarów. Bije on kilka światowych rekordów, takich jak największa kopuła, największy ręcznie tkany dywan czy chociażby największy na świecie żyrandol…

Zwiedzanie Meczetu Szejka Zayeda

Na wstępie należy nadmienić, że zwiedzanie świątyni jest całkowicie darmowe. Trudno opisać wrażenie, które robi na pierwszy rzut oka Meczet Szejka Zayeda. Jak się ubrać na zwiedzanie? Dobrze jest pamiętać, że tak jak w każdej muzułmańskiej świątyni, tutaj także obowiązują ścisłe reguły dotyczące stroju oraz zachowania. Przed wejściem na teren meczetu musimy zostawić większe bagaże, ponadto trzeba naszykować się na przejście przez bramkę wykrywającą metale. Nie można też wnosić żadnego jedzenia ani napojów.

Wchodzące do meczetu kobiety muszą bezwzględnie zakryć włosy i nogi. Jeżeli przybywając na miejsce nie jesteśmy odpowiednio ubrane, przed wejściem możemy za darmo wypożyczyć abayę. Mężczyźni nie muszą ukrywać włosów, jednak niedopuszczalne jest przebywanie na terenie świątyni w krótkich spodenkach. Ubrania powinny być luźne i nie eksponować za bardzo żadnej części ciała.

Naturalnie podczas zwiedzania meczetu nie wolno palić. Korzystanie z telefonów jest akceptowalne w formie aparatów fotograficznych, którymi robimy zdjęcia. Rozmowy przez telefon nie są za to dobrze widziane. Dziedziniec i salę modlitewną zwiedzamy boso, chociaż dopuszczalne jest chodzenie w skarpetkach. Pamiętajmy, że Meczet Szejka Zayeda jest nie tylko atrakcją turystyczną Abu Dhabi, ale także (a może przede wszystkim) miejscem kultu religijnego. Dlatego podczas zwiedzania powinniśmy zachowywać się tak, aby nie zakłócać nikomu modlitwy, ani duchowych przeżyć.

Nowoczesność i tradycja

Będąc w Abu Dhabi warto poświęcić kilka godzin na zwiedzenie Meczetu Szejka Zayeda. To miejsce nie tylko emanuje bogactwem i nowoczesnością, ale także jest oknem na muzułmańską kulturę i sztukę. Jego zwiedzenie może otworzyć nas na nowe przeżycia oraz przybliżyć nam kulturę, wokół której narosło wiele negatywnych stereotypów. Meczet Szejka Zayeda wart jego Waszego czasu, a za jego zwiedzanie nie zapłacicie ani grosza.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o