Petronas Towers

Kuala Lumpur to stolica Malezji i największe miasto w tym kraju. Obfituje ono w wiele atrakcji turystycznych i fantastycznych miejsc do zobaczenia. Wizytówką miasta są dwie bliźniacze wieże zwane Petronas Towers. Jedne z najbardziej charakterystycznych i największych budynków na świecie zdecydowanie zasługują na Twój czas i uwagę. 

Historia Dwóch Wież

Plany wybudowania dwóch spektakularnych budynków, które byłyby siedzibą największej malezyjskiej firmy naftowej Petronas, pojawiły się w tym kraju już pięćdziesiąt lat temu. Malezja była wówczas krajem szybko rozwijającym się, dopiero co wliczonym do zaszczytnego grona tak zwanych Azjatyckich Tygrysów. Symbolem tego niezwykłego skoku gospodarczego miały być budzące podziw wieże, których architektura powinna była nawiązywać do kultury islamskiej. Na przestrzeni lat pojawiało się wiele pomysłów i projektów, jednak wszystkie sukcesywnie odrzucano. Ostatecznie dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych chilijski architekt Cesar Pelli zdołał spełnić wszystkie wymagania malezyjskiego rządu. Budowa Petronas Towers ruszyła w 1992 roku, a zakończyła się sześć lat później. W momencie oddania ich do użytku Petronas Towers mierzące 452 metry były najwyższym budynkiem świata. Tytuł ten dumnie piastowały do 2004 roku.

Królowe ze szkła i stali

Konstrukcja Petronas Towers opiera się na dwóch żelbetonowych rdzeniach, które otoczone były kręgiem bardzo wysokich kolumn. Wieże zbudowano na miejscu dawnego hipodromu. Ze względu na twardość położonej w tym miejscu skały, budynek posiada najprawdopodobniej najgłębsze fundamenty na świecie, które sięgają nawet 150 metrów w głąb ziemi. Co ciekawe, funkcjonuje w nim aż siedemdziesiąt sześć wind.

Petronas Towers od początku miały zostać zbudowane jako dwa olbrzymie biurowce. Finalnie tak też się stało, powierzchnie budynków w ogromnej większości zajmują biura, w których swoje siedziby ulokowały najważniejsze firmy na świecie. Pierwsza wieża należy w całości do kampanii naftowej Petronas. W drugiej możemy znaleźć biura takich gigantów jak Boeing, Microsoft czy Al Jazeera International.

Co można zobaczyć w Petronas Towers w Kuala Lampur?

Malezyjskie wieże tętnią życiem. Chociaż większość ich powierzchni zajmują biura, budynki pełne są zarówno konsumpcjonizmu, jak i muzyki oraz sztuki. W podziemiach Petronas Towers znajduje się ogromne centrum handlowe Suria KLCC, w który znaleźć można sklepy najważniejszych marek świata. Wyjście z centrum prowadzi wprost do pięknego parku KLCC, który obfituje w mnóstwo roślinności i piękne widoki. Jest to doskonałe miejsce na spacer i wyciszenie się.

Na turystów czekają także różnego rodzaju galerie sztuki, sala kinowa, restauracje i bary. Jedną z największych atrakcji związanych z Petronas Towers jest słynna Filharmonia Devan, w której regularnie odbywają się koncerty muzyki symfonicznej. Jeżeli będziemy mieli szczęście, możemy trafić na odbywający się tam koncert malezyjskiej muzyki ludowej. Z bliźniaczymi wieżami połączony jest także niezwykle ekskluzywny Traves Hotel.

Czy warto odwiedzić Petronas Towers?

Z pewnością wizyta w Kuala Lampur nie może się odbyć bez zwiedzenia symbolu tego miasta. Te dwie fantastyczne wieże, których architektura nawiązuje do sztuki islamu, stanowią doskonały symbol połączenia bogactwa i nowoczesności z uwielbieniem dla tradycji i kultury. Zdecydowanie jest to miejsce warte zobaczenia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o