Teide

Wyspy Kanaryjskie, w tym także Teneryfa to jedno z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie. Polacy już dawno upodobali sobie tę niezwykłą wyspę, pełną słonecznych plaży i pięknej przyrody. Każdy, kto postawi stopę na Teneryfie, musi przynajmniej rzucić okiem na Pico del Teide. Ten niezwykle malowniczy szczyt jest nie tylko najwyższą górą Hiszpanii, ale także wciąż aktywnym starowulkanem. 

Teide to malowniczy wulkan na Teneryfie, który wznosi się na wysokość 3718 metrów nad poziomem morza, co czyni go nie tylko najwyższym szczytem Hiszpanii, ale także nawyższą górą na wszystkich wyspach atlantyckich. To niezwykłe miejsce jest nie tylko doskonałą atrakcją turystyczną, ale także domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Fascynująca historia tej góry oraz nieziemskie krajobrazy, jakie ją otaczają, sprawiają, że Pico del Teide jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Wysp Kanaryjskich. Jedną z największych wulkanu Teide jest fakt, że otacza go przepiękny Park Narodowy. Co powinniśmy o nim wiedzieć przed zaplanowaniem wyprawy?

Piekielna Góra

Tak właśnie brzmi nazwa Teide w języku Guanczów, pierwszych mieszkańców Teneryfy. Według podań wierzyli oni, że na szczycie góry zamieszkuje demon Guayota. Teide była dla Guanczów tym samym czym Olimp był dla Greków. Na świętej górze zamieszkiwali bogowie, między innymi Mageca, bóg światła i słońca. Legenda głosi, że pewnego dnia został on porwany przez Guayota, który uwięził go u podnóża wulkanu. W podaniach znajduje się informacja o tym, że Guanczowie wznosili błagalne modły do najważniejszego boga w ichniej mitologii – Achamana. Ten przybył na miejsce i zwyciężył Guayotę, zatykając nim krater wulkanu. Od tamtej pory zły demon od czasu probuje uwolnić się, wywołując erupcje. Aby ich uniknąć, Guanczowie próbowali odegnać jego mroczne siły za pomocą palenia ognisk. Sam Guayota występował pod postacią czarnego psa, któremu towarzyszyły inne demony.

Mount Teide ma ogromne znaczenie dla kulturowej historii Teneryfy. Przez wieki stanowiła ona swoiste axis mundi dla je pierwotnych mieszkańców. Jej ślady znajdziemy nie tylko w pozostałościach archeologicznych, ale także w samej nazwie wyspy.

Teide – erupcja, fauna i flora

El Teide Teneryfa wciąż uznawany jest za aktywny wulkan, który wielokrotnie w przeszłości przypominał o swoich destrukcyjnych możliwościach. Najważniejsze i największe erupcje nastąpiły w latach 1704, 1705 i 1706. Spowodowały one poważne zniszczenia w okolicznych miejscowościach oraz w porcie Garachico. Wulkan eksplodował następnie jeszcze raz w 1798 roku. Ostatnio poważniejsza erupcja miała miejsce w 1906 roku.

Pico del Teide to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Do wysokości około ośmiuset metrów dominuje roślinność półpustynna. Wyżej znajdują się lasy sosnowe, a nad nimi typowa roślinność wysokogórska. Stożek wulkanu razem z kalderą oraz otaczającymi je równinami znajduje się pod ścisłą ochroną w ramach Teide National Park. W 2007 park narodowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pico del Teide – pogoda i warunki klimatyczne

Wejście na Teide jest niemal obowiązkowym punktem pobytu na Teneryfie. Przed wyprawą należy jednak dokładnie sprawdzić aktualne warunki atmosferyczne, panujące w okolicach wulkanu oraz na samej górze. Chociaż Teneryfa kojarzy się ze słońcem i niebieskim niebem, pogoda na Teide bywa nieprzewidywalna, kapryśna i bardzo zmienna. Na terenie całego parku narodowego rozmieszczone są kamery, na których można sprawdzić rzeczywisty stan pogody. Poza tym dobrze śledzić na bieżąco internetowe prognozy, szczególnie zwracając uwagę na temperaturę oraz nasilenie wiatru. Czasami może się okazać, że wyprawa na Teide będzie wymagała od nas zabrania ze sobą ciepłych ubrań. Bywa też tak, że poziom wiatru w ogóle uniemożliwia podejście do zdobywania szczytu.

O czym należy pamiętać przed zaplanowaniem wyprawy?

Najlepszym sposobem na poruszanie się po wulkanie są specjalnie wyznaczone szlaki, z których nie wolno zbaczać. Po większości z nich można poruszać się bez zezwolenia. Jedynie szlak numer 10 wymaga specjalnej zgody od zarządu Parku Narodowego, którą można uzyskać bezpłatnie przez internet. Dobrze mieć w pamięci, że odpowiednie pozwolenie należy uzyskać z wyprzedzeniem i przed wybraniem się na szlak mieć pewność, że wszystkie miejsca nie zostaną zarezerwowane. Wybierając się na szczyt, powinniśmy pamiętać o dobrej jakości odzieży termicznej oraz zapasie wody.

Doskonałym sposobem na odkrycie wszystkich uroków najwyższego wulkanu w Hiszpanii jest prowadząca na Teide kolejka. Skorzystanie z niej gwarantuje nam unikalne widoki i doskonale spędzony czas. Pamiętajmy, że kolejka linowa znajduje się na terenie Parku Narodowego, dlatego jej pasażerów obowiązują wszelkie środki ostrożności oraz konieczność poszanowania środowiska naturalnego i okolicznej przyrody.

Jeżeli planujesz spędzić wakacje na Teneryfie, wejście na wulkan Teide z pewnością będzie dla Ciebie doskonałą przygodą, która zapewni Ci mnóstwo pięknych wspomnień.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o